Paliła się stacja Shell! Ewakuacja Tesco! Zablokowane drogi! Ćwiczenia!

18 września nasza jednostka została zadysponowana do pożaru stacji Shell! Ewakuacji Tesco!

 

 

 

Samochód przejeżdżający z dużą prędkością przez teren stacji paliw potrącił osobę postronną, kierujący wjechał samochodem w instalację rurową z armaturą znajdującą się przy zbiornikach LPG w układzie równoległym. Samochód po uszkodzeniu instalacji został porzucony przez dwie osoby, które wbiegły do budynku stacji paliw. W wyniku uderzenia uszkodzony został rurociąg odbioru fazy ciekłej (usytuowany przy dennicy) i powrotu fazy gazowej. Po upływie ok. 2 minut od zdarzenia pracownikowi udało się zakręcić zawór główny. Wypływ ciekłej fazy LPG spowodował mieszanie się par z powietrzem i na skutek kontaktu z rozgrzanymi elementami układu wydechowego w pojeździe, doszło do zapalenia się tej mieszaniny, od której zapalił się uszkodzony rurociąg. Płomieniem objęty został zbiornik w dolnej i środkowej części.

O godz. 10.00 oficer dyżurny Policji KP w Dzierżoniowie otrzymał telefoniczną informację od pracownika stacji paliw Shell w Dzierżoniowie, iż na terenie stacji doszło do potrącenia pieszego i uszkodzenia instalacji z gazem LPG, a dodatkowo w budynku stacji paliw znajdują się nieznane osoby grożące pracownikom i klientom stacji. Dyżurny Policji przekazał tą informację do innych służb w tym do SKKP Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie.

O godzinie 10.05 dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Dzierżoniowie, otrzymał również telefoniczną informację od pracownika stacji paliw o pożarze zlokalizowanym przy zbiornikach z gazem LPG, a także osobie poszkodowanej w wyniku potrącenia, leżącej na terenie stacji paliw w Dzierżoniowie przy ul. Świdnickiej 69.

Dyżurny SKKP zadysponował zgodnie z procedurami na miejsce zdarzenia siły i środki.

Równocześnie poinformował o zaistniałym zdarzeniu osoby funkcyjne i podmioty zgodnie z procedurami.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu kierujący działaniami (KDR) przekazał meldunek do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego: „widoczny pożar na instalacji gazu zbiorników z LPG (tzw. świeczka), osoba poszkodowana leży na placu manewrowym stacji paliw w odległości ok. 15 metrów od pożaru zbiorników z gazem – potrzeba zadysponowania dodatkowych sił i środków”.

Została więc zamknięta ulica Świdnicka od ulicy Złotej do ulicy Akacjowej oraz ulica Piastowska od ulicy Złotej do ulicy Akacjowej. Przeprowadzono również ewakuację marketu Tesco.

Okazało się, że osoby które spowodowały pożar i potrącenie na stacji paliw to zbiegli aresztanci, którzy ukryli się na terenie stacji paliw, po zakończeniu działań straży pożarnej, specjalne grupy realizacyjne Policji i Aresztu Śledczego dokonały aresztowania uciekających aresztantów.

Powyższy opis to scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem „Stacja paliw 2015”, który został zrealizowany 18 września 2015 r. W ćwiczeniach brały udział wszystkie służby ratunkowe z terenu powiatu dzierżoniowskiego pod nadzorem Starosty Dzierżoniowskiego.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *